Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezine Kayıtlar Başladı

Toplu Ulaşımda Minibüs Takip Sistemi 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığ, kent içi ulaşımda devrim yaratan hizmetlerle İstanbul’u tüm dünyaya örnek olacak şehirlerden biri haline getiren çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Bu kapsamda; Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile başta terör olayları olmak üzere, meydana gelebilecek adli olayların araştırılması, delillere ve faillere ilişkin bilgilere hızlı ulaşılması ve nihai olarak suçların aydınlatılabilmesi amacıyla, toplu ulaşım araçlarının içerilerine kayıt tutabilme özelliğine sahip kameralar yerleştirilmesi görevi UKOME ve İTK kurullarına verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü'nün görev ve hizmet alanına giren bu konulara destek vermenin yansıra, akıllı şehir konsepti ve toplu ulaşımın hizmet kalitesinin geliştirilmesi noktasında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Akıllı ulaşım sistemleri, akıllı şehirler, izleme sistemleri, veri depolama, takip ve kontrol sistemleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce geliştirilen “Akıllı Şehir Teknolojileri” proje alanlarından biri olarak dikkat çekiyor.

Akıllı ulaşım teknolojileri kent içi teknolojik altyapının yükseltilmesinin yanı sıra kent içi güvenliğinin arttırılmasına yönelik aksiyonları da kapsıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından bu proje kapsamında tüm minibüs ve taksi dolmuş araçlarına;

♦ Aracın içerisinde kör nokta bırakmayacak şekilde yerleştirilecek kameralar,
♦ Araç takip ünitesi,
♦ Panik butonu yerleştirilerek, tüm cihazların kurulmakta olan “Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezi” 'ndeki tek bir sistem tarafından yönetilmesi sağlanacak.

 

 

 

Proje ana hatları ile;
♦ Güzergah ve Konum Takibi, 
♦ Denetim birimlerince her an izlenen “Güvenli Yolculuk”,
♦ Hız Optimizasyonu ve takibi ile kaza riski düşürülmüş bir seyahat,
♦ Afet ve acil durumlarda merkez tarafından koordine edilen, bu gibi durumlarda krizin değil çözümün bir parçası haline gelmiş bir toplu ulaşım sistemi hedeflerini yerine getirmeyi amaçlıyor.

Sistem kapsamında kurulmakta olan “Toplu Ulaşım Yönetim ve Denetim Merkezi” yazılımı ile toplu ulaşım araçlarına ait, görsel raporlama, 7/24 konum ve hız bilgisi, kaza ve acil durum bilgisi ve güzergâh kontrolü yapmak mümkün olacak. Yolcu ve sürüş güvenliği, can güvenliği, hırsızlık, gasp, kayıp-çalıntı kontrolü ve kural ihlallerinin kontrolünün yanı sıra haksız yapılan şikâyetlerde doğması mümkün mağduriyetler de önlenmiş olacak.

Tüm minibüs, taksi ve dolmuş araçlarının dâhil olacağı sisteme katılım, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü internet sitesi üzerinden randevu alınması ve aracın kurulum alanına götürülmesi ile tamamlanacak. Araçların servislerinin aksamaması için kurulumlar gece saat 21.00 ile 07.00 saatleri arasında yapılacak.

 

Projenin Vatandaşa - Yolculara Faydası:
♦ Güvenli yolculuk,
♦ Olası adli vakalar öncesi caydırıcılık,
♦ İBB Beyaz Masa şikayetlerinin hızlı sonuçlandırılması,
♦ Cana ve mala zarar verecek suçlarda azalma.

Şu ana kadar 85’i minibüs, 87’si taksi-dolmuş olmak üzere toplam 172 araca montajı tamamlanmış olan sistemin tamamlanması ile birlikte şehir içerisinde çalışmakta olan 6460 minibüs ve 572 taksi-dolmuşta toplam 7032 araçta, 28128 kamera ile tüm hareketlilik izlenebilir hale gelecek. Çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

 

Minibüs ve Taksi Dolmuş Araçları için Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezine Kayıtlar Başladı. Ruhsat başvurularında "Toplu Ulaşım Denetim ve Yönetim Merkezi Katılım Taahhütnamesi" belgesi istenecektir. Taahhütnameyi araç sahibi yada vekalet verdiği şoförü imzalayabilir.

Bu aşamadan sonra araç için montaj randevusu alınması gerekmektedir. Web üzerinden https://tuhimminibus.isbak.com.tr
linkinden randevu alabilirsiniz.

23.05.2017


Merkez

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bakırköy Ek Hizmet Binası, Osmaniye Mah. Çobançeşme Koşuyolu Blv. No:3 Kat:2 34146 Bakırköy - İSTANBUL