ÜCRETSİZ SERVİS TAŞIMACILIĞI (MARKETLER)

MARKET, ALIŞVERİŞ, TİCARET MERKEZLERİ ÜCRETSİZ SERVİS ARACI GÜZERGAH KULLANIM İZİN BELGESİ

Tüm servis araçları için güzergâh kullanım izin belgesi başvuruları internet üzerinden yapılmaktadır. Yeni uygulamaya geçen bu sistem için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

 

ELEKTRONİK BAŞVURU SİSTEMİ

 http://e-tuhim.ibb.gov.tr/

 

BAŞVURU BELGELERİ

 Market, Alışveriş, Ticaret Merkezleri Ücretsiz Servis Aracı Güzergâh Kullanım İzin Belgesi İçin İstenilen Belgeler;

 1. Güzergâh Krokisi,
 2. Motorlu Araç Trafik ve Araç Tescil Belgesi (Kullanım Amacı Yolcu Nakli-Ticari ibraz edilecek) (En az 10 koltuk kapasiteli minibüs veya en fazla 27 koltuk kapasiteli otobüs),
 3. Sözleşmeler (araç sahibi turizm firması-turizm firması taşınan firma sözleşmesi),
 4. Taşımacıya ve/ya Alt Taşımacıya ait ilgili Oda Faaliyet Belgesi/Belgeleri (İlk defa güzergâh izin belgesi alacak servis araçlarının bir defaya mahsus olmak üzere),
 5. Servis Aracı Uygunluk Belgesi (Yetkili Servis Tarafından Onaylı),
 6. Toplam taşımacılık hizmetinde kullanılan araç sayılarının %20 oranındaki araçların depolanması için, taşımacıya ait tapu fotokopisi/kira kontratı/otopark sözleşmesi,

Şoför Evrakları;

 1. Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi (Akredite Edilmiş Kurumlar Eğitim Sertifikası vermeye başladıktan sonra uygulamaya geçilecektir),

 

 Ücretsiz Servis Aracı İşletiminin Yerine Getirilmesi Sırasında Uyulacak Esaslar;

(Alış-Veriş Merkezleri (Gıda-Yapı) Marketlerinin Ücretsiz Servis Araçları)

 1. Güzergâh kullanım izin belgesi almak için TUHİM’ e yapılacak müracaatta durak yerleri listesi önceden bildirilmelidir. Bildirim dışı yerlerde yolcu indirip bindirme yapılmayacaktır. TUHİM’ in uygun görmediği noktalarda duraklama veya yolcu indirme bindirme yapılamaz.
 2. Ücretsiz Müşteri servisi işinde çalıştırılan araçlar ait oldukları şirketin kendi personelini taşımada veya başka bir taşımacılık hizmetinde (Firmanın kiraladığı araçlar için ancak ek personel taşımacılığına izin verilebilir) kullanılıyorsa her bir taşıma için ayrı güzergâh izin belgesi alınacaktır.
 3. Sefer sıklığı azami bir saatin altında olamaz. Trafiğin yoğun olduğu pik saatlerde TUHİM sefer aralıklarını iki saate kadar çıkarabilir.
 4. Araçlar tarafından ana arterler dışında sokak ve caddeler kullanılamaz. Hiçbir zaman yolcudan ücret alamazlar.
 5. Her şirket veya alışveriş merkezi, kendi ilçe sınırları dâhilinde kalmak şartıyla müşteri taşıma faaliyetlerini sürdürebilir. Birden çok ilçe sınırını kapsayan taşımacılıklarda 2 km’yi aşamaz.
 6. İçişleri Bakanlığı’nın görüşü ve yukarıda belirtilen şartlara uyulması halinde güzergâh izin belgesi verilebilecektir.
 7. İstanbul’un yoğun trafiği göz önünde bulundurularak, ücretsiz market ve AVM servislerinin, Hafta içi; 10:00–17:00 ve 20:00–06:00 saatleri arası taşımacılık yapmasına, Hafta sonu: Cumartesi–Pazar 24 saat serbest ücretsiz taşımacılık yapmasına karar verilmiştir.
 8. Ücretsiz taşımacılık yapacak araçların Minibüs, Otobüs (Maksimum 27 koltuk kapasiteli araçlarla) olarak sınırlandırılmasına karar verilmiştir.

 

 

Not:

 

 • Araçta reklâm ve/ya logo varsa İBB Kentsel Tasarım Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir.

Merkez

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bakırköy Ek Hizmet Binası, Osmaniye Mah. Çobançeşme Koşuyolu Blv. No:3 Kat:2 34146 Bakırköy - İSTANBUL