ÜCRETSİZ SERVİS TAŞIMACILIĞI (OTOGAR)

OTOGAR ÜCRETSİZ SERVİS ARACI GÜZERGAH KULLANIM İZİN BELGESİ

Tüm servis araçları için güzergâh kullanım izin belgesi başvuruları internet üzerinden yapılmaktadır. Yeni uygulamaya geçen bu sistem için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

 ELEKTRONİK BAŞVURU SİSTEMİ

 http://e-tuhim.ibb.gov.tr/

BAŞVURU BELGELERİ 

Otogar Ücretsiz Servis Aracı Güzergâh Kullanım İzin Belgesi İçin İstenilen Belgeler;

 1. Güzergâh Krokisi,
 2. Motorlu Araç Trafik ve Araç Tescil Belgesi (Kullanım Amacı Yolcu Nakli-Ticari ibraz edilecek) (En az 10 koltuk kapasiteli minibüs veya en fazla 35 koltuk kapasiteli otobüs),
 3. Sözleşmeler (araç kiralık ise),
 4. D-1 Yetki Belgesi,
 5. Taşımacıya ve/ya Alt Taşımacıya ait ilgili Oda Faaliyet Belgesi/Belgeleri (İlk defa güzergâh izin belgesi alacak servis araçlarının bir defaya mahsus olmak üzere),
 6. Servis Aracı Uygunluk Belgesi (Yetkili Servis Tarafından Onaylı),
 7. Toplam taşımacılık hizmetinde kullanılan araç sayılarının %20 oranındaki araçların depolanması için, taşımacıya ait tapu fotokopisi/kira kontratı/otopark sözleşmesi,

Şoför Evrakları;

 1. Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi 

  Ücretsiz Servis Aracı İşletiminin Yerine Getirilmesi Sırasında Uyulacak Esaslar;

(Şehirlerarası Yolcu Taşımacılığı Yapan Şirketler Adına Hizmet Veren Yolcu Taşıma Araçları)

 1. Şehirlerarası otobüs firmaları otobüs terminalinden (Otogar-Cep Otogarı) şehrin muhtelif semtlerine ve bilet satış noktalarından otobüs terminaline (Otogar-Cep Otogarı) yolcularını ücretsiz olarak minibüs/otobüs tipi şoför dâhil en fazla 35 koltuk kapasiteli araçlarla taşıyabileceklerdir.
 2. Firmalar Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’ne yapacakları güzergâh izin belgesi başvuru dilekçelerinde; Ücretsiz müşteri servis araçları kullanacağı geliş-gidiş güzergâhını cadde ve sokağını belirten detaylı krokisini verir.
 3. Bilet satış yazıhaneleri açılırken ilgili firma, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünden görüş almak zorundadır. Ücretsiz müşteri servis araçları için parklanma yeri yok ise bu yazıhanelerde sadece bilet satış işlemleri yapılır.
 4. Ücretsiz müşteri servis hizmetlerinde çalıştırdıkları araçları, (firmanın kendi personelinin taşınması hariç) başka bir taşımacılık işinde çalıştıramazlar.
 5. Ücretsiz müşteri servisleri üçüncü şahıslara kiralanamaz.
 6. Ücretsiz müşteri servisleri yoldan ücret karşılığında yolcu alması halinde servis taşımacılığı yaptırım cetvelinde yer alan ilgili madde hükümleri uygulanır.

 

 Not:

 

 • Araçta reklâm ve/ya logo varsa  İBB Kentsel Tasarım Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir.

Merkez

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bakırköy Ek Hizmet Binası, Osmaniye Mah. Çobançeşme Koşuyolu Blv. No:3 Kat:2 34146 Bakırköy - İSTANBUL