info

Servis Araçları

            4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanun’unun uygulanmasına dair çıkarılan Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 6. maddesinde D4S taşımacılığına dair taşımacılığın tanımı, aynı Yönetmeliğin 7. Maddesinde ise T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın şartları ve ilgili ilin Ulaşım Koordinasyon Merkezince (UKOME) dikkate alınması gereken koşulları düzenlenmiştir.

            Mevzuat hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

            T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yasal çerçeveleri içerisinde D4S taşımacılık talebinizin UKOME gündemine alınarak değerlendirilebilmesi için aşağıdaki evrakların tamamlanıp müdürlüğümüze başvuru yapılması gerekmektedir.

D4(S) BELGESİ UYGUNLUK GÖRÜŞÜ İÇİN İSTENEN EVRAKLAR

  • 3 nokta formu  (Excel hali) (Aşağıdaki formun örneğinde gösterildiği şekilde “sadece İstanbul il sınırları dâhilinde yolcu alınacak” en fazla 3 noktanın; ilçe, mahalle, cadde/sokak şeklinde açık adresinin belirtilmesi)
  • “34 plakalı” araçların İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nden öğrenci ve/veya personel servis taşımacılığı için almış oldukları izin belgesi (Güzergâh İzin Belgesi),
  • Taşımacı adına kayıtlı plaka listesi ve ruhsat fotokopileri
  • Taşınacak öğrenci/personel (araç plakası belirtir şekilde) isim listesi,
  • Taşımacı ile taşınan kurum veya kuruluş arasındaki sözleşmesi, (öğrenci taşımacılığı yapılacaksa en az 5 öğrenci ile yapılan sözleşme)
  • Varsa ana taşımacı ile alt taşımacı arasındaki sözleşmesi
  • “34 plaka olmayan” araçlar için (16, 22, 39, 41, 59) ilgili ilden alınmış olan karar ile birlikte müracaat etmeleri gerekmektedir.

D4(S) BELGESİ BAŞVURU SONRAKİ İZLENİLECEK ADIMLAR  

  • D4S başvurularınızı yaptıktan sonra sonuçları tuhim.ibb.gov.tr adresinden karar sorgulama ekranı ile girerek kontrol edebilirsiniz. Sorgulamayı yaparken karar sorgulama ekranında aşağıdaki seçenekleri doldurup “ARA” butonuna basmalısınız.
  •  KARAR YILI” ve “KARAR AYI” UKOME’nin çıktığı tarihi temsil etmesinden dolayı burada seçim yaparken başvuru yaptığınız tarih ve ileri tarihleri seçmeniz gereklidir. Geriye kalan seçenekleri boş bırakınız.
  • Çıkan sonuç veya sonuçlardan içinde “D4(S) Yetki Belgesiyle yapılacak Servis Taşımacılığına görüş verilmesi teklifi” yazan dosyayı “GÖSTER” butonuna tıklayarak erişebilirsiniz. Bu dosyanın içinde başvurusunu yaptığınız araçlarınız varsa dosyayı indirebilir, çıktı alabilir ve D4S belgenizin geri kalan işlemlerinize devam edebilirsiniz.

            KONU: “İLDEN İLE YOLCU TAŞIMACILIĞI”

            KARAR TİPİ: “UKOME”

            KARAR YILI: 

            KARAR AYI:

 

 

Merkez

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bakırköy Ek Hizmet Binası, Osmaniye Mah. Çobançeşme Koşuyolu Blv. No:3 Kat:2 34146 Bakırköy - İSTANBUL